اطلاعات مدرسه

پیشرفت‌های بی‌سابقه در چیستی و چرایی علم بدون شک بر اساس داده‌های فراوان و البته دقیقی است که توسط ابزارهای رصدی، مشاهداتی و اندازه‌گیری تولید شده است. داده‌کاوی همان قدر که به پرسش‌های بی‌پایان پژوهشگران درباره‌ی معماهای طبیعت پاسخ داده پرسش‌های تازه‌ای نیز ایجاد کرده که پاسخ به آنها نیازمند طراحی آزمایش‌ها و مشاهدات جدید و حتی ابداع ابزارهای نوین داده‌کاوی است. لذا امروزه استخراج اطلاعات مفید از داده‌ها و کشف الگوهای معنادار در آن‌ها با استفاده از روش‌های مختلف آماری شامل خواص هندسی و توپولوژیک با بکاربستن روش یادگیری ماشین از مهم‌ترین بخش‌ها در شاخه‌های مختلف دانش به شمار می‌رود.

در این مدرسه و کارگاه برآنیم که با داده‌کاوی و ابزارهای آن به منظور مطالعه و شناخت کیهان بیشتر آشنا شویم. پس بیشتر به مباحثی خواهیم پرداخت که در چارچوب دروس رسمی کمتر به آن پرداخته می‌شود. امیدواریم آشنایی با این ابزار مسیرهای جدیدی را برای علاقمندان به پژوهش در مرزهای علم فراهم سازد و به تدریج توانایی کشف الگوها و اطلاعات تازه را در داده‌های طبیعت و آزمایشگاهی در آنان ایجاد کند.

همچنین انتظار می‌رود آشنایی با این نوع ابزارهای آماری و محاسباتی توانمندی‌ها و مهارت‌های علاقه‌مندان را در بکاربستن آنها در حوزه‌های دیگر کار و کسب مبتنی بر دانش، ارتقاء بخشد. امیدواریم این رویداد به یک هم‌افزایی مثبت میان پژوهشگران و دانشجویان علاقه‌مند به داده‌کاوی برای همکاری‌های آینده منجر شود.

در این مدرسه قصد داریم موارد زیر را آموزش دهیم:

  • معرفی میدان‌های کیهانی؛
  • مد‌‌ل‌سازی مبتنی بر رهیافت‌های فرایندهای تصادفی از میدان‌های کیهانی؛
  • خواص هندسی و توپولوژیک میدان‌های تصادفی؛
  • رویکردهای محاسباتی برای محاسبه خواص میدان‌های کیهانی مبتنی بر میدان‌های تصادفی

علاوه بر جلسات آموزشی این مدرسه، کارگاه‌هایی مسئله‌محور در کلاس‌های مجازی و با نظارت و هم‌فکری دستیاران آموزشی نیز طراحی و برگزار می‌شود که به فهم عمیق‌تر از کاربرد و عملکرد ابزارهای معرفی شده کمک می‌کند .در این کارگاه‌های عملی از داده‌های امواج گرانشی، تابش زمینه‌ی کیهانی و ساختار بزرگ‌مقیاس کیهان استفاده خواهد شد.

هرچند محور اصلی مدرسه و کارگاه مبتنی بر میدان‌های کیهانی است اما ابزارهایی که معرفی می‌شوند را می‌توان برای بررسی سایر اقسام داده‌ها در عرصه‌های مختلف دانشی، بکار برد.

  • مخاطب اصلی این برنامه دانشجویان سال‌های آخر کارشناسی و دانشجویان کارشناسی ارشد می‌باشد.
  • رزومه‌ی ثبت‌نام‌کنندگان از رشته‌های دیگر بررسی شده و در صورت همسویی با اهداف برنامه امکان شرکت خواهند داشت.
  • هزینه‌ی شرکت در این مدرسه برای همه‌ی شرکت‌کنندگان ۱۵۰۰۰۰ تومان خواهد بود.
  • درصورت وجود هرگونه سوال در مورد مدرسه می‌توانید از طریق آدرس ایمیل ccg.sacf@gmail.com با برگزارکنندگان مدرسه در ارتباط باشید.